Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden  
D I S K U S I O N I F O R U M SFRJ4ever Sve u vezi SFRJ pisite na ovom Forumu. Ako ste primetili sve republike imaju svoj diskusioni forum,tako mozete sve teme konkretno da piste u onom delu koji pripada uz odredjenu republiku.
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 4 Antworten
und wurde 784 mal aufgerufen
 Nauka
walter Offline



Beiträge: 139

23.12.2004 07:37
Nauka Antworten

Sve sto je interesantno iz ove oblasti, upisite u ovom delu.

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

25.01.2005 21:40
#2 "MUDROST INDIJANACA - PORUKA INDIJANSKOG POGLAVICE" Antworten

"MUDROST INDIJANACA

PORUKA INDIJANSKOG POGLAVICE"


"Veliki poglavica(bijelac) salje poruku da zeli kupiti nasu zemlju.

Veliki poglavica takodjer salje poruku prijateljstva i dobre volje.

To je veoma ljubazno od njega,jer nam je poznato da je nase prijateljstvo njemu malo potrebno.

Ali razmotrit cemo vasu ponudu,jer znamo da bi,ako ne budemo htjeli prodati zemlju,bijelci mogli doci s puskama i uzeti nam je.

Tako nesto jako nam je strano.

Buduci da ne posjedujemo svjezinu zraka i svjetlucanje vode,kako onda vi od nas to mozete kupiti?

Pokojnici bijelaca zaboravljaju zemlju svog rodjenja kad krenu na put medju zvijezde.

Nasi pojnici nikad ne zaboravljaju ovu lijepu zemlju jer je ona majka crveokozaca.

Mi smo dio zemlje i ona je dio nas.

Stjenovite gorske kose,livadski sokovi,toplina ponijevog tijela i covjek-svi pripadaju istoj obitelji.

Tako,kad Veliki poglavica iz Washingtona pošalje poruku da želi kupiti nasu zemlju,on mnogo trazi od nas.

Veliki poglavica salje poruku da ce nam osigurati mjesto gdje cemo moci ugodno zivjeti onako kako zelimo.

On ce biti nas otac,a mi njegova djeca.

Stoga cemo razmotriti vasu ponudu da kupite nasu zemlju.

Ali to nece biti lako,jer je nama ova zemlja sveta.

Ovdje i sada postavljam prvi uvjet-da nam ne uskratite pravo da posjecujemo grobove naših predaka,prijatelja,roditelja,djece i rodjaka,i da nas ne uznemiravate kada to budemo cinili.

Blještava voda i rijeka potoka nije samo obicna voda,nego krva naših predaka.

Prodamo li vam zemlju,zapamtite da je ona sveta i prenesite to svojoj djeci,a svaki je odraz duha u jasnoj vodi jezera prica o dogadjajima i uspomenama iz zivota mnogih ljudi.

Zubor vode je glas oca moga oca.

Rijeke su nase sestre-one nam gase zedj.

Rijeke nose nase kanue i hrane nasu djecu.

Prodamo li vam zemlju,morate to imati na umu i tome nauciti svoju djecu:da su rijeke nase i vase sestre,te im trebate iskazivati ljubaznost kao prema rodjenim sestrama.

Crvenokozac je uvijek bjezao od bijelaca kao sto planinska magla bjezi pred jarkim suncem.

Ali pepeo je nasih otaca svet.

Njihovi su grobovi sveto tlo,isto kao i ova brda,ovo drvece;svaki nam je komad zemlje svet.

Mi znamo da nas bijelci ne razumiju.

Njima je svaki komad zemlje isti kao i neki drugi jer su oni stranci koji dolaze nocu i uzimaju od zemlje sve sto im treba.

Zemlja i ljudi im nisu sveti,vec neprijatelji i konkurenti,kad ih:osvoje,potcine i iskoriste,idu dalje kao skakavci.


Prepoznajete li kapitaliste u ovome?!


Bijelac ostavlja grobove svojih predaka za sobom i ne mari za njih.

On otima zemlju svojoj djeci i za tim ne mari.

Zaboravlja na grob svoga oca i na pravo svoje djece na rodjenje.

Prema svojoj se majci Zemlji i prema svome bratu Nebu ponaša kao prema stvarima koje se mogu:kupiti,opljackati,prodati kao ovce ili sjajne ogrlice.

S takvim apetitom prozdrijet ce zemlju i za sobom ostaviti pustos!

Ne znam.

Naš je nacin života drugaciji od vaseg.

Pogled na vase gradove zadaje bol ocima crvenokozaca.

No mozda je zato što je crvenokozac "divljak" i što "nista ne razumije."

Nema tihih kutaka u gradovima bijelaca,nema mjesta na kojem bi se cuo sum lisca u proljece ili zujanje kukaca u jesen.

Medjutim,mozda je to zato sto sam ja "divljak" i "nista ne razumijem"

Izgleda da buka samo vrijedja usi.

Ali kakav je to zivot ako ne mozete cuti usamljeno nocno glasanje cuka ili svadju barskih zaba?

Ja sam crvenokozac i "nista ne razumijem" po vama.

Indijanac voli njezan dasak vjetra nad zrcalom jezera,miris vjetra prociscen podevnom kisom ili osvjezen mirisom bora.

Zrak je dragocjen crvenokoscima,jer sve stvari dijele isti dah;zvijeri,drvece,covjek-svi oni dijele isti dah.

Izgleda da bijelac i ne primjecuje zrak koji udise.

Pout covjeka koji vec danima umire,neosjetljiv je na smrad,sto nije cudno u tim vasim gradovima jer samo na korist i interes bijeli covjek neprestano misli.

Medjutim,prodamo li vam zemlju,znajte da nam je zrak vrlo dragocjen i da zrak dijeli svoj duh sa svim zivotom na zemlji.

Vjetar koji je nasim djedovima podario prvi dah,prima i njihov posljednji izdah.

A,ako vam prodamo zemlju,morate je cuvati kao svetinju,kao mjesto gdje i bijelac može osjetiti vjetar zasladjen mirisom poljskog cvijeca.


Naivnog li Indijanca,bijelcu je samo do "mirisa" suhih novcanica


Tako cemo razmotriti vasu ponudu da kupite nasu zemlju.

Odlucimo li je prihvatiti,postavit cu drugi uvjet:bijelac se mora prema:biljkama,zivotinjama i drugim ljudima ponasati kao prema vlastitoj braci.

Ja sam po vama "divljak" i ne razumijem ni jedan drugi nacin.

Vidio sam na tisuce bizona u preriji ostavljenih da truju jer ih je bijelac ubijao iz vlaka koji je jurio,samo radi zabave,a ne prehrane.

Ja sam "divljak" i ne razumijem kao vazniji moze biti zeljezni konj(vlak) koji se dimi od bizona kojeg ubijamo samo da bismo prezivjeli.

Morate svoju djecu uciti da je tko pod njihovim nogama pepeo njihovih djedova.

Kako bi vasa djeca postivala zemlju,recite da je zemlja bogata zivotima njihovih rodjaka.

Ucite djecu o onome o cemu mi ucimo svoju,o tome da je Zemlja nasa majka.

Ako pljuju po njoj,pljuju po sebi samima.

Znam ovo:Zemlja ne pripada covjeku,covjek pripada Zemlji.

Mi to Indijanci znamo,al mi smo "divljaci".

Sve su stvari medjusobno povezane,poput krvi koja sjedinjuje jednu obitelj.

Sve su stvari povezane.

Sto god se desi Zemlji,desit ce se i sinovima Zemlje

Covjek nije istkao paucinu zivota,on je samo jedna od njezinih niti
Što god ucini paucini,cini samome sebi.

Ali razmotrit cemo vašu ponudu da odemo u rezervat koji biste osigurali za moj narod.

Zivjet cemo odvojeno i u miru.

Malo je vazno gdje cemo provesti preostale dane;nema ih mnogo ionako.

Nasa su djeca vidjela svoje oceve ponizene i porazene.

Nasi su ratnici postidjeni,te nakon poraza provode dane u besposlici i vatrenoj vodi(alkoholu)koji ste vi bijelci donijeli!

Jos nekoliko sati,jos nekoliko zima i nijedno dijete iz velikih plemana,koja su nekoc nastanjivala ovaj siroki prostor ili u manjim skupinama lutala sumama,nece preostati da narice nad grobovima naroda nekoc punog nade kao sto je vas.

Ali zasto da tugujem nad svojim narodom?

Plemena cine pojedinci,a i oni nisu nista bolji od plemena.

Ljudi dolaze i odlaze poput morskih valova.

Takav je prirodni poredak.

Cak ni bijelac,ciji je Bog(Isus Krist) hodao i razgovarao s njim kao prijatelj s prijateljem,ne može umaci zajednickoj sudbini.

Nakon svega,mogli bismo biti braca.

Vidjet cemo.

Jedno znam sigurno,a bijelac ce možda to otkriti jednog dana-naš Bog je isti taj Bog.

Vi mozete misliti da ga posjedujete kao sto zelite posjedovati nasu zemlju oko koje cete se sutra vi medjusobno zaratiti,dok su je Indijanci dijelili medju sobom ravnopravno!


I tko onda kaze da nije bilo socijalizma nikad u Americi


To je nemoguce.

On je Bog svakog covjeka,a svojim milosrdjem obasipa jednako i crvenokosce i bijelce.

Zemlju smatra dragocjenom,a ugrozavate li zemlju,vi iskazujete prijezir prema Stvoritelju.

I bijelci ce jednom nestati;mozda i brze negoli ostala plemena


Prisjetite se prirodnog prirasta,koji je zbog sve veceg broja:umisljenih,proracunatih i licemjernih bijelkinja u prosjeku 2,5 promila,za razliku od:Arapkinja,crnkinja,mulatkinja i Kineskinja poglavito gdje je prirodni prirastaj 25 promila u prosjeku

Zagadite li svoju postelju,jedne cete se noci ugusiti u vlastitom smradu.

Ali u svom nestajanju jarko cete sjati,razoreni snagom Boga koji vas je doveo na ovu zemlju i zbog neke posebne svrhe omogucio vam da vladate ovom zemljom i crvenokoscima.

Ovakva sudbina nama ostaje tajnom jer ne razmijemo da svi bizoni moraju biti pobijeni,a divlji konji ukroceni,da tajna mjestasca po sumama budu obiljezena mirisom mnostva ljudi,a pogled na zrele brezuljke zatrpan zicama koje bruje.

Gdje je sikara?

Nema je vise.

Gdje je orao?

Nema ga vise.

Kraj zivota i pocetak prezivljavanja.

Stoga cemo razmisliti o vasoj ponudi da kupite nasu zemlju.

Ako je prihvatimo,to ce biti zato da sebi osiguramo rezervat koji ste na obecali.

Mozda cemo tamo moci prozivjeti svoj kratki vijek onako kako zelimo.

Kad i posljednji crvenokozac nestane s lica zemlje,a sjecanje na njega bude medju bijelcima samo mit,ove ce obale vrvjeti nevidljivom smrcu mog plemena.

Moje pleme voli ovu zemlju kao sto novorodjence voli otkucaj majcina srca.

Bijelac nikada nece biti sam.

Neka sad bude pravedan i ljubazan prema mom narodu jer mrtvi nisu potpuno nemocni.

Zar sam rekao "mrtvi".

Ne postoji smrt.

Radi se samo o promjeni svjetova.

Tako,ako vam prodamo svoju zemlju,volite je kao sto smo je i mi voljeli.

Brinite se o njoj kao sto smo se i mi brinuli.

Sacuvajte u mislima sjecanje na nju onakvu kakvu ste je preuzeli.
Sa svojom snagom,sa svim svojim umom cuvajte je za svoju djecu i volite je...kao što Bog voli.

Jedno znamo sigurno.

Nas Bog je isti Bog koji nas je stvorio drugacije da bi se nadopunjavali jedni druge u dobrim stvarima,a u losim ispravljali.

Zemlja mu je vrlo dragocjena.

Zemlja je stvorena uz pomoc Sunca i trebalo bi je ostaviti onakvom kakva jest...

Zemlja je stvorena bez linija ogranicenja i nije na covjeku da je dijeli na privatne svojine.

Vidim bijelce sirom zemlje kako se bogate i vidim njihovu namjeru da nam daju bezvrijednu zemlju da se jos vise obogate.

To ne rade samo nama vec i svojim naivnim bijelcima.

Nama je sve to skupa smijesno,jer cete na kraju otici u zemlju,ali bez zemlje.

Zemlja i ja jedan smo um.

Mjere zemlje i nasih tijela iste su.

Recite nam,ako to mozete reci,da vas je poslala stvaralacka snaga da s nama razgovarate.

Mozda mislite da vas je stvoritelj poslao da nas unistite.

Kako bi mislio da vas je poslao Stvoritelj,mogao i povjerovati da imate pravo sa mnom raspolagati.

Nemojte me krivo shvatiti,vec shvatite u potpunosti moju privrzenost zemlji.

Ja nikad nisam rekao da sa zemljom mogu raditi sto god mi se prohtije.

Jedini tko ima pravo raspolagati zemljom jest onaj koji ju je stvorio i koji ce vas kazniti kad prevrsite svaku mjeru i budite u to uvjereni.

Ja imam pravo zivjeti na svojoj zemlji,a tako imas i ti pravo zivjeti na svojoj"


INDIJANSKI POGLAVICA SEATTLE,SUQUAMISH I INDIJANSKI POGLAVICA JOSEPH(HEINMOT TOOYALAKET),NEZ PERCE

walter Offline



Beiträge: 139

26.01.2005 23:25
#3 RE:Nauka Antworten

Mudrost Indijanaca je velika, do vecnog lovista.

Medjutim, mudorst Indijanaca je nadmudrila vatrena voda kao i vatreni stapovi belaca.

Dok jedni mudruju, drugi osvajaju,nije to nikakav zakon prirode, niti ce biti osvete svevisnjeg.

Drskost jednih, unistava pesmu drugih,sve dok ili ne proradi mozak jednih ili prestane pesma drugih.
Walter.

Samo zajedno smo jaci.

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

27.01.2005 21:41
#4 RE:Nauka Antworten

Mudrost Indijanaca je velika, do vecnog lovista.

Medjutim, mudorst Indijanaca je nadmudrila vatrena voda kao i vatreni stapovi belaca.

Dok jedni mudruju, drugi osvajaju,nije to nikakav zakon prirode, niti ce biti osvete svevisnjeg.

Drskost jednih, unistava pesmu drugih,sve dok ili ne proradi mozak jednih ili prestane pesma drugih.

Walter.

Ja se ipak nadam da će biti osvete Svevišnjeg,iako to baš i nije za očekivati

Izvrsno si komentirao poštovani druže Walter oko Indijanaca

Samo bi te ja malkice ispravio

Nisu bijelci nadmudrili Indijance,nego nadjačali

"Um caruje,sila klade valja" kako veli naša narodna izreka

walter Offline



Beiträge: 139

28.01.2005 07:22
#5 RE:Nauka Antworten

Postovani druze JugoHrvat,verovatno si u pravu.No,nazalost nije bitan nacin na koji je nesto postignuto,vec rezutat,a rezutat je isti, zar ne.
Pozdrav,Walter.
Samo zajedno smo jaci.

«« FILOZOFIJA
 Sprung  
Samo zajedno smo jaci, nezaboravite to. Nasi narodi i njihova sudbina su vezani, dali mi to zeleli priznati ili ne,zato je u interesu svih nas, da se slazemo i medjusobno saradjujemo,na taj nacin cemo vratiti nase dostojanstvo na onaj nivo na kom zasluzuje biti. Secajte se prosloga i koracajte smelo ka boljoj buducnosti,zajedno. Walter.
Xobor Erstelle ein eigenes Forum mit Xobor
Datenschutz