Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden  
D I S K U S I O N I F O R U M SFRJ4ever Sve u vezi SFRJ pisite na ovom Forumu. Ako ste primetili sve republike imaju svoj diskusioni forum,tako mozete sve teme konkretno da piste u onom delu koji pripada uz odredjenu republiku.
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 2 Antworten
und wurde 696 mal aufgerufen
 EU
MisterNO Offline



Beiträge: 2

01.02.2005 23:40
EU Antworten

Sta me sve asocira sa imeneom EU?

- prvo moram rec da sam ovdje, u EU, naso svoju novu dom-ovinu. Kakva je da je, tu sad zivim. Tu sam se poslovno i licno "integriso" i nesto ostvario. Ne smijem biti nezadovoljan. Koliko god je pocetak jednog izbjeglice bio tezak, tolika je bila i satisfakcija ulozenog truda. Ne znam dali bi to uspio u svojoj bivsoj domovini, ikreno receno. Na kraju krajeva, od svoje domovine dobio sam jedno ljepo djetinstvo i ljep pocetak jedne mladosti. No usljedilo je sve sto je usljedilo, nemoze covjek to ignorisati. U onoj sredini dole ja to nebih ostavrio, a mozda uopste nebih bio.

- EU, kao ideja, mislim na onu Multi _ Kulturnu, o podruciju bez granica i pasosa, otvorenih pogleda, je jedna ideja kojoj ja nemam sta da oduzmem. Medjutim praksa izgleda malo drugacije.

EU je sve samo ne ono sto je trebala da bude. Ziveci u Becu, uslovno receno, ne bih se mogao steci taj utisak da se sa EU nesto promjenilo.
Naravno ovdje ima ljudi iz svih djelova svijeta. To i jeste ono sto mi se svidja, to su i moji prijatelji ovdje. Dobio sam jednu "sirinu" koju nebih mogao imati dole. Medjutim to je samo uslovno. Na globalnom nivou se to bas ne osjeti. Medijski prostor je u 99 % osta isti kakav je bio, domiran od jeftine Americke produkcije. Osjecaj kulturne blizine i gradjenje mostova unutar same EU barem iz austrijske perspektive kao da ne postoji.
Evo konkretan porimjer: Bratislava je samo 60 km udaljena, a izgleda kao da je na drugoj planeti. naravno u citavoj price se ne smije zaboraviti na "provincijalizam" ove zemlje.

Ideja nadmasuje svoje realne mogucnti, usta puna "globalizma" srce puno uskogrudnosti. No to je vec specifikum austrije.

Ovdje moram napraviti paralelu sa "onim" zivotom koji sam imao dole. A imao sam osjecaj vece blizine svijeta nego ovdje, iz perspektive razlicitosti kulturnog sadrzaja u sirim medijima. Iako ovo zvuci paradoksalno i ne vjerovatno. Dole su mi Indija, kina, Africke zemlje, Rusija a i Francuska, Poljska..., bile blize nego ovdje. Sjecam se raznih filmova i muzike iz tih zemalja. A bas na taj nacin covjek stvara emotivnu vezu sa tom kulturom. Stvarno je upoznaje.

Ovdje je sve kao tu, opticki ostvareno globalno, crno-bjelo-zuto i crveno se ispreplicu ali ne i njihove oginalne kuture. Samo je jedan pogled na svijet i jedna proklamovana mas-kultura u svijetu neoglobalnog imperijalizma.
Jedino sto se definitivno osjeca jeste globalizacija kapitala, on nesmetano prolazi i "jede" sve ipred sebe.
Stoga izvesti zakljucak da je EU usustini nista drugo nego zajednica globalnog kapitala iz moje perspektive je sasvim ispravna.

Naravno ovdje se mora istaci i cinjenica da ipak imam vecu mogucnost licnog izbora. No da bi ona postojala ista, mora biti izgradjena licnost, a ona je izgradjena ipak dole. Ovdje je dozivjela samo usavrsavanja.

- Ovdje sam stekao prijatelje.Upoznao mnogo ljudi i iz razlicitih djelova svijeta. Potvrdio i prosirio svoje vidike. Upozno i steko nove.
Al, nedostaje mi ona moja Bosna, kakva je bila, siromasna i "sirova" al i iskrena velikog srca, pjesme i rahatluka. Tople rijeci i dobre zajebancije.
Toga ovdje nema. Ja sam cuvar i nosilac tih uspomena, i kao i mnogi drugi, dozivio sam samo njljepse komplimente prezentujuci sebe takvog u ovoj sredini.
Tu "toplinu" zivota kavu smo mi imali dole "oni " nemaju, i ne poznaju je. Takva Bosna bila je jedino moguca u Jugoslaviji.
Al znas kako kazu, "dabogda imo pa nemo"- najgora kletva.

- EU je i "grobar" moje zemlje. Politicke strukture EU su uistinu pokopale Jugoslaviju.
Za mene je, kada sam "bjezo" odozdo bila svjetlo na kraju mracnog tunela. No kakvog mraka sve ima ovdje, prosto nevjerovatno.
Pogotovo u austriji, sta sve ima u ovoj zemlji nema nigdje. Ovdje su one stare retrogradne strukture, strukture mraka prezivjele sve ratove koje su izazvale i upakovele se u dobro i ljepo zamaskirane demokratske strukture.
Austrija ima cak svoj specifikum u poradjenju sa svim drugim EU zemljama.

U sustini zapadne demokratija nije nista drugo nego komotan pokrivac u koji su se ususkale sve one najmracnije ideje koje su harale evropom. naravno postoje i one druge snage. Ali sve je to upakovano i upregnuto u kola kapitalizma i njemu podredjenih ciljeva.
I niko "ozbiljan" na politickoj sceni taj "komplex" ne dovodi u pitanje.

nastavak sljedi......

PS: DRUZE WALTERE TVOJU IDEJU, DA OVDJE DETALJNIJE RAZGLABAMO O ODREDJENIM TEMAMA PODRZAVAM U POTPUNOSTI. MOZDA BI BILO BOLJE DA SE NEKOKO VEZE DIREKTNO ZA STRANICU SL. JUGOSLAVIJE CISTO DA SE NEBI IMO OSJECAJ ODVAJANJA

walter Offline



Beiträge: 139

04.02.2005 07:42
#2 RE:EU Antworten

Postovani druze MisterNO,
kao prvo zelim ti iskreno cestitati na nacinu pisanja (to je mogao biti i moj tekst)veoma poeticno, lako razumljivo za svakog i sto je najvaznije istinito.
Sasvim se slazem sa tvojom konstatacijom sto se tice EU,kako se ono kod nas kaze:"Spolja gladac iznutra jadac",to je EU.
Takodjer i ja, kao gradjanin Evrope vidim ideju kao veoma naprednu,samo da nije onoga, ali.
Da sad mebih ponavljao sve ono sto si ti tako lepo izneo,mislim da si, kako bi to nemac rekao,pogodio ekser u glavu,sve je tako.

Sto se tice osecaja deljenja,moram reci da sam malo zacudjen,postoje jos toliko drugih stranica i niko se jos nije osecao deljen,bitan je nas cilj i mi smo na istom putu.Moja zelja je bila da se nasa glavna strana malo oslobodi nepotrebnog tereta i kao sto si i sam primetio to bi bilo dobro za sve.
Zelim ti puno uspeha na poslovnom planu i nastavi tako sa tvojim prilozima.
Drugarski pozdrav,Walter.
Samo zajedno smo jaci.

walter Offline



Beiträge: 139

07.03.2005 09:19
#3 RE:EU Antworten

EU,
kao gradjanin evrope zelim na ovom mestu istaci da sam sasvim sigurno za jednu jaku i stabilnu evropu.
Ako je ta evropa stasala iz zelje gradjana u njoj sam prvi koji ce glasati za nju,ako su u toj evropi svi glavni cinioci u interesu gradjana te zajednice, sam prvi koji ce glasati za tu evropu.Mi svi dobro znamo da smo mi svi gradjani evrope,u skoli smo ucili da se nasa zemlja nalazi u evropi,prema tome nije u pitanju,biti u evropi ili nebiti u njoj.
Postavlja se pitanje,ko je taj, sto toliko insistira da se odredjene zemle prikljuce EU ( evropskoj uniji)koja je 90% ekonomska unija.
Na osnovu stanja koje danas imamo,a i iz proteklih godina se jasno vidi da je najveci interes velikih koncerna za prosirenjem EU.Zapadano trziste je prezasiceno,"radnici preskupi",samim time se umanjuje profit za rukovodedce kadrove,koji moraju da vode racuna o tome kako ce i u buduce da odrzavaju svoje ogromne vile,jahte kao i osoblje koje za njih radi.Licni dohodak zaposlenih ostaje na istom nivou,zato se sve vise otpustaju zaposleni.Na radnom mestu na kom je do juce bilo pet zaposlenih, danas radi tri radnika,plata je ista,koliko ce ih biti iduce godine to niko nezna.Bazu niko nepita za misljenje,sve direktive dolaze od gore,tako da radnici nemaju mogunost da ucestvuju u razvoju jedne firme,oni su samo orudje,nista vise,orudje koje se veoma lako moze zamenuti,cim stigne noviji model.
Dali je to stvarni interes gradjana evrope?
Pritisak od gore prema dole,je sve veci,opterecenje na pojedinca takodjer,broj nezaposlenih stalno raste.
Zar je to nasa perspektiva i svetla buducnost?
Jedino pravilno informisanje,pokazuje pravo stanje,zato je za sve nas veoma bitno da se pravilno inforimsemo, kako bi mogli da vidimo razliku izmedju onoga sto smo imali i onoga sto nam se nudi.
Mrznju,neinformisanost,fanatizam i sve sto je tome slicno koriste one snaga koje zele da radnicka klasa i dalje robuje jednoj manjini,dali vi to stvarno zelite?
Samo zajedno smo jaci.

 Sprung  
Samo zajedno smo jaci, nezaboravite to. Nasi narodi i njihova sudbina su vezani, dali mi to zeleli priznati ili ne,zato je u interesu svih nas, da se slazemo i medjusobno saradjujemo,na taj nacin cemo vratiti nase dostojanstvo na onaj nivo na kom zasluzuje biti. Secajte se prosloga i koracajte smelo ka boljoj buducnosti,zajedno. Walter.
Xobor Erstelle ein eigenes Forum mit Xobor
Datenschutz