Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden  
D I S K U S I O N I F O R U M SFRJ4ever Sve u vezi SFRJ pisite na ovom Forumu. Ako ste primetili sve republike imaju svoj diskusioni forum,tako mozete sve teme konkretno da piste u onom delu koji pripada uz odredjenu republiku.
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 25 Antworten
und wurde 1.899 mal aufgerufen
 Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija
Seiten 1 | 2
JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 18:52
#16 "SVE LIPO,MLADO,BLIJESTI,CVITA?!" Antworten

"SVE LIPO,MLADO,BLIJEŠTI,CVITA?!"


"Ćirnete(Povirite,Pogledate)li RTL televiziju(bivši HRT3,sadašnji njemački RTL)?

I voditelji,i gosti,sve latica do latice,osmijeh im s lica ne silazi.
Boje?

Dugine:optimistične i vedre_bajkovite.

A,tek tisak-čak i tzv.politički magazini povećavaju broj stranica društvenih kronika s kojekavih promocijica i otvaranja na kojima prevladavaju pompa i kič.

I sve to kapitalističke kamere bilježe i:hine,lažu i glume da je sve "divno i krasno",dok,s druge strane,ne bilježe na stotine i stotine prosjaka i gladnih ljudi koji prebiru po kontejnerima ne bi li našli koricu kruha tamo!.

Nema što,glumimo bolji život,jer ako je u suštini sve sivo,onda nek izvana barem bude sve kao Nica,kad je iznutra Žrnovnica(mjesto pored Splita).

Blagodati Zapada su nam nedostižne,a ni zaslužili ih nismo,pak nek svjetli neon,nek bliješti kao u Las Vegasu.

Hrvatska je tipična tranzicijska zemlja.

U njoj se sanja o višemu standardu,o životu iz američkih filmova,zanemarujući činjenicu da bi veća prava značila veće obveze,više para=više rada.

No,pošto većina nije naučila odraditi ni onih osam sati što ih zakonom sljeduju,a kamoli odrapiti deset,dvanaest ili petnaest,kao što neki vani rade,spotiču se u raskoraku između želja i mogućnosti.

Biti u trendu,držati korak s vremenom,i te kako košta,iziskuje veće izdatke,a naše pokondirene(umišljene)tikve(glave) jedva da i za goli opstanak imaju.

Zato,što više oko vas bude svjetlilo,naši mali životi postajat će sve mračniji.

Vidjeli ste kviz Najslabija karika na HTV-u?(kviz u kojem 8 natjecatelja po redoslijedu odgovara na blic tj.kratka pitanja i na kraju isteka vremena izbacuju po jednog kandidata međusobno uz okarakteriziranje pojedinih kandidata i ruganje njihovih fizičkim i psihičkim nedostacima od strane učesnika,ali i voditeljice-

TIPIČNO KAPITALISTIČKI ODNOSNO "HOMO HOMINI LUPUS,A NE HUMANUS" U PRIJEVODU:"ČOVJEK JE ČOVJEKU VUK,A NE ČOVJEK"

;u početku izbacuju neznalice,a pri kraju znalce,da bi lakše bili pobjednici,jer,iako SVI sudjeluju u odgovaranju na pitanja i svojim točnim odgovorima doprinose povećavanju ZAJEDNIČKOG konta,lovu na kraju kupi samo jedan jer se to pretvara u SAMO jedan konto-

TEMELJNA POSTAVKA KAPITALIZMA,SVI RADE,LOVU KUPI SAMO JEDAN

,najspretniji,najsretniji i vrlo često najproračunatiji).

Onda vam je jasno da je kapitalizam nehumana igra i da se na stepenicu više penje preko tuđih glava."


SAŠA LJUBIČIĆ

"SLOBODNA DALMACIJA"

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 18:54
#17 "NE POLEMIZIRATI S LICEMJERIMA" Antworten

"NE POLEMIZIRATI S LICEMJERIMA"


"Ne mogu se otarasiti ljudi koji me pozivaju da odgovorim na prozivke.

Uvjeravam ih da je glupo polemizirati s pojedincima koji se služe s neistinama,a samo zato što se s mojim mišljenjem ne slažu.

Zlatno je novinarsko pravilo da se odgovara samo na tekstove koji drže vodu,tamo gdje se radi o različitim pogledima na istu stvar.

Što ja sad ima od toga da bivše rigidna partijske sekretare,bivše oficire,koji su se prometnuli u nacionaliste ili otkačene povjesničare,uvjeravam da nikada nisam bio član ni jedne stranke,lobija i da sam uvijek igrao kontru?

Kako ja mogu uvjeravati takve da s političarima bilo koje vele nisam ni na kimanje glave,kad taj ljudski jad slini po svim mogućim stranačkim skupovima ne bi li ćapili(uhvatili)kakvu korist?

Takvi će lagati i dalje,makar i sami znaju da to nije tako.

A laž traje tri dana!

Split je malen grad,o svakome se sve zna.

Kojekakvi guzonje danas prodaju veliko hrvatstvo,a dovoljno je doći u arhivu "Slobodne Dalmacije",pa pljunut u prste i malo prolistat požutjele primjerke.

Aaaa,Bogu ti draga,da vidiš kako se nosila štafeta,pisale laude Titu,"svršavalo" na AVNOJ-u i oštrilo na "proljećarima" iz 1971.

Sada su stalno u Pinakoteci Gospe od Zdravlja i u ostalim crkvama,a prije su se vukli po komitetima,komunističkim kongresima,partijskim sastancima,prijetili okolo Katalinića brigom(park u Splitu,uz more,gdje je svjetionik)...

KOJI LICEMJERI!!

Mrš(marš),mali miši,u rupicu!

Eto mačke!"


SAŠA LJUBIČIĆ

"SLOBODNA DALMACIJA"

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 18:59
#18 "CENZURA" Antworten

"CENZURA"


"Latinica" od ponedjeljka uzbudila je duhove.
To se moglo i očekivati s obzirom na škakljivu temu o podrijetlu imovine.

Sjeli smo uz televizor,naćulili(nakostriješili)uši poput lovačkog psa.
Na meti su bili:Pašalić,Sanader,Butković,Raić,a na kraju je pogođena i sam "Latinica".

Zbog kraćenja priloga Saše Kosanovića o premijeru biznismenu Sanaderu i njegovoj velebnoj kući u Zagrebu,Denis Latin prijeti odlaskom na drugu televiziju.

A u emisiji Pašalić kaže kakao ga je sud proglasio nevin i kako je to to.

Ma dajte?!

I tice(ptice) već na grani znaju da su pohlepni i korumpirani suci brzi i efikasni u presudama samo kad su bogati u pitanju,a kad je većina sirotinje u pitanju,pravda je nedostižna(mnogi umru dok je ne dožive!) ili je nema,a ako je i ima,ona se ne poštuje(kao ona odluka Vrhovnog suda RH iz 1998.o vraćaju duga umirovljenicima nakon što ih je Franjo Tuđman na čelu s HDZ-om drastično smanjio 1990-ih,a i to da svatko ima pravo na rad po Ustavu što je samo mrtvo slovo na papiru jer netko radi istodobno i više poslova i gdje mu je cila(cijela) familija zaposlena,za razliku od mnogih drugih koji posla nemaju i gdje su cijele porodice nezaposlene,a kad se samozaposle nekako,onda ih se guši kojekakvom papirologijom i inspekcijama!)

Kako bi rekla jedna narodna:"Što je dozvoljeno Jupiteru(Bogu) nije volu!"

Nitko više ne bi smio dirati u novinarske slobode i vraćati stvari u mračne i mučne 1990-e,kad se istina plaćala radnom knjižicom ili pak samom glavom!

Sada ćemo vidjeti ima li HND(Hrvatsko novinarsko društvo) snagu,ali i volju pritisnuti cenzore,ili su oni samo jedna obična napuvana(naduvana)mišina(mješina)!

Bogaćenje pojedinca preko noći ono je što najviše ljuti i nervira(živcira)građane bez obzira na politička uvjerenja!

Gotovo(skoro) svi su složni da lupeže(lopove)triba prid sud,pa iza brave,ali i svjesni da je više nemoguće otkriti trag novca.

A kad nema dokaza,nema ni zadovoljenja pravde,i ma koliko se govorilo o ovoj temi,ništa se apsolutno promijeniti neće.

Lopovluk je zabetoniran za sva vremena,a naša djeca i unuci neće imati pojma kao su prebogate obitelji,kojima će oni služiti za plaćicu(sitnu plaću),stekle početni kapital.

U Americi trgovinom roblja,ovdje oružja,pljačkaškom pretvorbom i privatizacijom,sve to brate,dođe ti na isto!

A vi se ne bunite i gledajte televiziju i dozvolite da vas svi oni skupa jebu u mozak-daleko ćete s takvim stavom i ponašanjem dogurati!"


SAŠA LJUBIČIĆ

"SLOBODNA DALMACIJA"

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 20:00
#19 "I DONT LIKE BUSH" Antworten

"I DONT LIKE BUSH"


"I moja generacija je gledala u Ameriku kao Boga.
Hollywood,coca-cola,american dream,R and R...

Iako su nas u školi učili da je Zapad truo,ništa nas osim Zapad nije ni zanimalo.

A onda je Bush potvrdio sve ono što su nam komunisti govorili,a mi to pripisivali jeftinoj političkoj propagandi:

Amerikanci su imperijalisti,vode osvajačke ratove zbog nafte i širenja svog geopolitičkog utjecaja!"

Stvarno,komu današnja Amerika može biti uzorom?

Iako je Bush srušio diktatora i zločinca Saddama Husseina,u Irak je upao kaubojski,bez dopuštenja Vijeća sigurnosti,pa Amerikance i njihove pomagače možemo nazivati jedino i samo okupatorima.

Irak pliva u krvi,a Amerima NE može danas reći još samo Kina,no,ona je već 2000 godina svijet za sebe i ništa je drugo ne zanima.

SAD,kao jedina supersila,ne prizanje Međunarodni sud u Haagu,i tako ruši principe na kojima počiva svjetski poredak dokazujući argumentima vojne i gospodarske superiornosti da pravda nije jednaka za sve,a baš bi oni kao najjači trebali biti primjerom.

I što nam onda preostaje nego gledati prema Europi?

Ta "stara dama" bi danas trebala biti savješću svijeta,a ona se to plaši biti."


SAŠA LJUBIČIĆ

"SLOBODNA DALMACIJA"

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 20:05
#20 "BI LI SVI OD 18 DO 65 TREBALI RADITI?!" Antworten

"BI LI SVI OD 18 DO 65 TREBALI RADITI?!"


"Makroekonomist Dr.Petar Filipić kazao je da Hrvatska već uvozi radnu snagu i da će se taj trend zisurno nastaviti!


Uvozi,a ima i svojih nezaposlenih ljudi koliko hoćeš

A zašto

Zato što su Turci i Rumunji jeftinija radna snaga i tako da će buržuji uštedjeti na vlastitim sunarodnjacimai onda će licemjeri govoriti kako je kapitalizam uspješniji od socijalizma

Je,ali ko plaća tu cijenu

Pa,radnici naravni


Istina je,u građevinarstvu je mnogo Bosanaca,na auto cesti zagreb-Split su radili Turci i Rumunji,no,sve je više i menadžera iz inozemstva.

Određene društvene skupine teško dolaze do ikakvog posla!

Pri tome mislim na muškarce,a naročito žene iznad 40 i 45 godina,uglavnom sa srednom stručnom spremom.

Mnogi,unatoč svemu,bježe od posla jer im se nude loši uvjeti:
koje privatnici shvaćaju kao vrlo rastezljiv pojam.

Uplate u:mirovinsko,zdravstveno,godišnji odmori ili bolovanja,božićnice,pojmovi su potpuno strani za većinu tajkuna.

Oni koji pristaju na ove sramne uvjete,još i mogu naći posao,ostali do njega mogu samo preko:stranačkih,rodbinskih ili prijateljskih veza,natječaji su većinom naštimani(namješteni).

Naravno,izuzetak su iznimno talentirani,kao i visokostručni kadar,svjetski ljudi koji poznaju više jezika,pa su dva koplja iznad drugih.

Pročitaj ovaj tekst,ocijeni gdje spadaš,pa se ravnaj kamo dalje,prijatelju?"


SAŠA LJUBIČIĆ

"SLOBODNA DALMACIJA"

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

08.02.2005 20:08
#21 "GALAMA U KOKOŠARNIKU" Antworten

"GALAMA U KOKOŠARNIKU"


"Riječki "Novi list "u broju od 22. septembra ove godine piše:

"Promicanje i veličanje totalitarnih ideologija i pokreta te poticanje mržnje i diskriminacije ubuduće će se u Hrvatskoj kažnjavati zatvorom do tri godine.

Ministarstvo pravosuđa izradilo je prijedlog izmjena i dopuna kaznenog zakona kojom se predviđa zatvorska ili novčana kazna za veličanje totalitarnih režima,potvrdila je ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt.

Objasnila je da u obrazloženju odredaba stoji da su totalitarne ideologije i režimi fašizam,nacional-socijalizam i boljševizam.

Ministrica je istaknula kako se nada da će zakon u Sabor stići prije kraja godine.

Vlada je najavila zakon nakon zatvorene i tajne sjednice na kojoj je donesena odluka o rušenju spomenika Mili Budaku i Juri Francetiću,da će se zabraniti veličanje fašizma i komunizma.

Takve najave izazvale su rasprave kako razlučiti komunizam od antifašizma.

Komunizam nije zabranjen ni u jednoj zapadnoevropskoj zemlji, pa ni u SAD-u."

Sama tema i buka koju je izazvala nalikuje kokodakanju u dvorištu za živad,a predložene dopune i izmjene "kaznenog zakona" vrsta su majmunskog oponašanja pravnih propisa i mjera,koje u zapadnoevropskim zemljama brane upotrebu fašističkog imena i znakovlja.

To naročito vrijedi za Njemačku,iako ne sprečava pojavu na političkoj sceni stranaka,koje su nastavak ili bliska kopija nacističke ideologije s izmjenjenim imenima.

Poznato je, da je današnja Hrvatska nezakonito čedo jednog morganatskog braka mračnih snaga Njemačke i Vatikana,ali ona nipošto nije jedino kopile rođeno nakon definitivnog sloma ne samo istočnoevropske ljevice već istinske ljevice u širem smislu.

Jasno,takve zakonske mjere savršeno se uklapaju u tok razmišljanja kakav je inspiriralo donošenje "Patriotic acta" u SAD-u,to jest specijalnih propisa,koji ukidaju demokratske slobode u tako zvanom preventivnom ratu protiv terorizma.

Naravno,sve je ovo u našim krajevima začinjeno "lokalnom bojom" provincijalnog idiotizma.

Već je dalekih dvadesetih godina,uoči dolaska nacifašizma na vlast,Erwin Piscator zajedno s Bertoltom Brechtom pisao o svijetu pretvorenom u golemu ustanovu za idiote.

Savršen primjer toga je današnja Hrvatska.

Buka u dvorištu za živad nalik je kokodakanju kokoši i uznemirenih ćurana, koji se plaše,da ustaški ispadi po zabačenim selima ne padnu u oči zaduženih "posmatrača" i ne naljute evropske gospodare.

Bez straha:
musavi sluge ne pripuštaju se u gostinjske sobe.

Ustaštvo u Hrvatskoj je direktna posljedica zatucanosti njenog življa,a šire ga sami "božji pastiri" predvođeni nekim opskurnim fratrom.

Taj fratar Jezerinac služi mise za Pavelića,a nalazi se na čelu vojnog ordinarijata.

U opustošenim krajevima sa opustošenim glavama uvijek će,dok bude trajalo ovakvo stanje svijesti,neki bijednik podizati još bjednije spomenike ustaškim krvnicima,poistovjećujući ustašvo i hrvatstvo.

Što je još gore - time će sticati pažnju medija i popularnost.

Što se tiče komunizma i antifašizma njega u Hrvatskoj nema i,bolno ali istinito,nije ga bilo ni prije famoznog pada Berlinskog zida,jer se u protivnom ne bi dogodilo sve ono što se dogodilo.

Šaka jadnika okupljenih oko oronulih i izlapjelih Tuđmanovih čauša i pripuza(ilizica),koja sebe naziva antifašistima,zaista je beznačajna a njeno povremeno buncanje sasvim je nemušto.

Ostao je još po koji usamljeni dešperater(buntovnik),ali taj nema nikavog značaja.

Sama "gospođa ministarka" udžbenički je primjer teškog slučaja provincijskog paludizma uz deficitarnost u funkciji spoznajnih i osjetilnih impulsa cerebralne mase.

Drugim riječima:

ko je cijeli život proveo u žabokrečini i ima horizonte kišne gliste djeluje na javnoj sceni shodno svojim sposobnostima. U tome "gospođa ministarka" nije nikakav izuzetak,već je naprotiv jednaka ostalim svojim kolegama.

Kod te uvažene gospode mentalna je insuficijencija upravno proporcijonalna financijskoj hipertrofiji njihovih prihoda kompleksne i multipleksne provenijencije.

Cijela slika je prilično živa i može se usporediti s obilnim vrvljenjem crva na okrvavljenim i odsječenim dijelovima raskomadane lešine nekadašnje domovine.

Prizor prilično gadljiv i teško da može proizvesti drugi utisak osim mučnine

Kako je kazao Luciano Canfora,profesor svučiliišta u Bariju i jedan od poznatih talijanskih filozofa:

"Slika pada i propasti ljevice danas jeste jedna ovakva zemlja nastala u zavičaju Tita."


JASNA TKALEC

walter Offline



Beiträge: 139

09.02.2005 08:58
#22 RE:"ISTRENIRALO NAS!"(dio clanka!) Antworten

Iz tvojih priloga druze JugoHrvat, se ocito vidi da jos ima ljudi koji koriste svoju glavu za razmisljanje,sto znaci da mozda ipak nije sve izgubljeno.
Postvalja se pitanje,dali te tekstove citaju i ostali nasi gradjani? Dali neko od mase pocinje da trza glavom i pokrece vijuge.Dali ima nekog ko je u stanju da pokrene tu istu masu da se suprotstavi potpunoj ovisnosti od kapitalista?
Gde je ta nasa balkanska gordost i ponos kada je u pitanju sloboda od ugnjetaca?
Dali covek mora da bude kao zivotinja,tucen,maltretiran i ponizavan,pa da se u njemu probudi zvezda slobode?
Walter.
Samo zajedno smo jaci.

Zuti Brk Offline



Beiträge: 1

09.02.2005 10:46
#23 RE:"ISTRENIRALO NAS!"(dio clanka!) Antworten

Ma zaista je zadovoljstvo citati ove clanke.
Nego necu ja sad ovde da ljigavim, super su clanci, nego sto i drug Walter kaze, niko ih bas i ne cita.

Slusajte. Sto ne uspostavimo kontakt sa ljudima iz Slobodne Dalmacije? Trebamo da pokrenemo stampu ovih clanaka sirom zemlje. Druze Walter, sto ne pokusas da saznas dali nase mini-partije poput komunista Subotice itd... imaju *svoje listove*?? Ja cu pokusati da uspostavim vezu sa nekim prijateljem iz Novog Sada, njegov otac je direktor publikacione firme Pan... oni izdaju svakakve novine kolko ja znam, trebali bi da dodjemo do sporazuma izmedju nekog izdavaca i Sl. Dalm., da ovi clanci budu pristupni sto sirim masama. A da, i ovde cu se raspitati kod srpskih Narodnih Novina u Budimpesti...
Pozdrav

JugoHrvat Offline




Beiträge: 160

09.02.2005 10:52
#24 Žutom Brku Antworten

Pozdrav druže Žuti Brk

Ja sam ove clanke na svoju ruku napisao ovdje bez icijeg saznanja buduci da su kvalitetni i poucni te mi je to bio jedini razlog i motiv kojim sam se rukovodio da dignem razinu svijesti i informiranosti ljudi na vecu razinu (ne radim u "Slobodnoj",tako da to nije nikakva stvar nikakve propagande )

Vjerujem da ima i ovako kvalitetnih clanaka i u drugim novinama,al su meni ove najblize i najdostupnije

walter Offline



Beiträge: 139

09.02.2005 15:44
#25 RE:Žutom Brku Antworten

Ideja je svakako dobra,mi bi trebali polako da napravimo strategiju razoja pravca.Svakako je prva faza uspostavljanje kontakta sa nama slicnim stranicama,pa i sa listovima koji pisu clanke u nasem interesu.
Mada smatram da je ideja dobra, moram priznati da ja licno u momentu nemam dovoljo veze sa dilo kim u nasoj zemlji, posto sam u svici.Moji napori na budjenju nasih iz sna je nazalost dosaa isto zakazo.U Istri svi pricaju ali netrzaju,a u Vojvodino se izgleda boje "demokratije".

Zato predlazem da se kao prvo razletimo po internetu i svugde ostavimo svoj pozdrav i poziv zainteresovanima za saradnju.
U isto vreme se mogu posetiti i casopisi koji imaju sadrzaje interesantne za nas po svim republikama, te tamo takodjer ostaviti pozive za saradnju.Kao sto sam primetio imamo u meju vremenu nekoliko inteligentnih clanova,sa kojim bi se moglo malo konkretnije prodiskutovati o nasoj buducnosti.Ovde je pravo mesto za to.
Mogli bi mozda i jedan konto u banci, koji bi uplacivvali dobrovoljni prilog za buduce akcije.
Drugarski pozdrav,Walter.
Samo zajedno smo jaci.

walter Offline



Beiträge: 139

10.02.2005 19:14
#26 RE:"U SHOPPING CENTRU" Antworten

Postovani druze JugoHrvat,zelim te samo podstiti da imas mogunost sve sto je vezano za Hrvatsku,da uneses u diskusioni forum nalinku za Hrvatsku,a i sve ostale Republike imaju svoj Diskusioni forum,tako ima vise mesta za sve.
Drugarski pozdrav,Walter.
Samo zajedno smo jaci.

Seiten 1 | 2
«« SKJ
SFRJ »»
 Sprung  
Samo zajedno smo jaci, nezaboravite to. Nasi narodi i njihova sudbina su vezani, dali mi to zeleli priznati ili ne,zato je u interesu svih nas, da se slazemo i medjusobno saradjujemo,na taj nacin cemo vratiti nase dostojanstvo na onaj nivo na kom zasluzuje biti. Secajte se prosloga i koracajte smelo ka boljoj buducnosti,zajedno. Walter.
Xobor Erstelle ein eigenes Forum mit Xobor
Datenschutz