Sie sind vermutlich noch nicht im Forum angemeldet - Klicken Sie hier um sich kostenlos anzumelden  
D I S K U S I O N I F O R U M SFRJ4ever Sve u vezi SFRJ pisite na ovom Forumu. Ako ste primetili sve republike imaju svoj diskusioni forum,tako mozete sve teme konkretno da piste u onom delu koji pripada uz odredjenu republiku.
Sie können sich hier anmelden
Dieses Thema hat 0 Antworten
und wurde 858 mal aufgerufen
 Razno
walter Offline



Beiträge: 139

13.03.2005 16:24
Dan Mladosti Antworten

Štafeta mladosti

Mogu zamisliti kako će se ova priča činiti današnjim klincima, kada i meni (kao svedoku dešavanja) izgleda potpuno nestvarno... bajkovito...

Titov pionir postao sam 1976. godine. Na glavu su mi stavili kapu sa petokrakom, oko vrata vezali crvenu maramu, a u ruke tutnuli knjižicu... U školi su nam držali "pionirske" časove, a mi smo (ni krivi ni dužni) uvučeni u nešto čega nismo bili svesni. Pisali smo sastave, crtali i recitovali, a sve na jednu temu (u par varijacija): "Tito - to smo svi mi", "Tito heroj", "Druže Tito, hvala ti što postojiš"... Tito je bio glavni junak u tadašnjem nastavnom programu. "Kočoperio" se sa prvih strana gotovo svih udžbenika i to uvek u drugačijem izdanju (muzičar, pisac, metalac, lovac).
Rođendan tog čoveka-boga proslavljala je (a zar ste sumnjali) cela nacija... Pardon ! Cela zajednica zbratimljenih naroda i narodnosti i to na vrlo neuobičajen način... kao Dan mladosti ! Danima pre tog dana (25.maja) uzduž i popreko lepe (tamo daleke) naše domovine, hiljade radnika, omladinaca, vojnika, rudara, pastira, i poštenih profesora, inženjera i doktora, svojim su rukama prenosili jedinstven dar predsedniku - Štafetu mladosti ! Bila je to nekakva drvena, a kasnije metalna palica...
A u mestima kroz koja je prolazila ta famozna štafeta (mi deca voleli smo da kažemo "pašteta") bila je prava fešta. Na trgovima - bine, muzički programi, recitali, folklor i desetine "palica" koje su donosili radnici iz lokalnih firmi i raznoraznih organizacija...


U Kuli se sve, najčešće, odigravalo na prostoru ispred gradskog hotela (danas parking) i to pre podne, u toku radnog vremena (i lepo i korisno)...
Mi deca dovođeni smo iz škola i postrojavani u prve redove... Nikad nisam voleo takve parade, pa bih najradije "odmaglio" prema kući, ubrzo nakon što bi moje prisustvo postalo uočljivo. Propuštao bih tako pesmu i igru razdraganih proletera i "govoranciju" njihovih predstavnika u organima vlasti.
Ipak, dva dočeka ostala su mi u posebnom sećanju. 1977. i 1985. godine, kada je štafeta "noćila" u Kuli. Dočeci su tada organizovani na fudbalskom stadionu, u večernjim (noćnim) satima, uz bogatiji program. Naročito pamtim nastup niške grupe "Galija", kada su, posle jednoipočasovnog uštimavanja, nastupili i poručili Titovoj omladini: "Ma digni ruku !"
Praznik je svoje veliko finale imao na stadionu JNA 25.maja u Beogradu. Održavao se slet, a mi bismo, kao omađijani (ili zbog nedostatka tv ponude), prenos celog događaja pratili posredstvom televizije.
Ko zna koliko bismo još uživali u hipi šarenišu socijalističkih heroja da se nisu oglasili Slovenci sa predlogom da se proslava "reorganizuje" i prilagodi ukusu mlade generacije, a štafeta i slet ukinu. Ovakva zalaganja izazvala su ogorčenje i žestoku reakciju slobodar(n)skog srpskog naroda. Ipak, kako smo se ubrzo radije opredelili za živog, nego za mrtvog vođu, i u Srba je interes za štafetom vrlo brzo splasnuo...

Ostala je da živi samo uspomena na ta divna vremena, ali divna ne zbog sleta i štafete, već zbog osmeha, vedrine, optimizma i naravno... punih novčanika.

Samo zajedno smo jaci.

 Sprung  
Samo zajedno smo jaci, nezaboravite to. Nasi narodi i njihova sudbina su vezani, dali mi to zeleli priznati ili ne,zato je u interesu svih nas, da se slazemo i medjusobno saradjujemo,na taj nacin cemo vratiti nase dostojanstvo na onaj nivo na kom zasluzuje biti. Secajte se prosloga i koracajte smelo ka boljoj buducnosti,zajedno. Walter.
Xobor Erstelle ein eigenes Forum mit Xobor
Datenschutz